Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 11 mars 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1604 5096  Akvarell Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Signerad och daterad -98,30x27 cm, yttermått inklusive ram: 44x40 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:19)

1604 4058  Akvarell Carl Sandell, monogramsignerad, komposition. Akvarell, bildmått: 11x15 cm, yttermått inklusive ram: 28x31 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:46)

1604 5130  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, parklandskap, bildmått: 12x23 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 28x41 cm. Ej signerad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:01)

1604 5131  Akvareller 2 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade, 15x25 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 27x35 ca

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:12)

1604 5098  Appliquer Ett par, bemålad trä. Höjd: 27 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:33)

1604 5020  Appliquer Ett par, metall, löv. Höjd: 23 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:25)

1604 4047  Armbandsur Emporio Armani. Diameter: 4,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)

1604 3209  Armbandsur Raymond Weil, 18k guld, pläterad. Diameter: 3 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:49)

1604 5041  Bestick 6+ 6, gaffel. Längd: 21 cm, kniv. Längd: 24,5 cm, Bruttovikt: 905 g, (varav knivar 506 g)

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:37)

1604 4210  Blandteknik + litografi, 4 st, Johan Waldenström (1926-1986), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 36x46 - 45x58/

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:27)

1604 5133  Blandteknik 2 st, Signerade, Japan, Inköpta i Tokyo 1964, Drakar, blandteknik, yttermått inklusive ram: 39x65 - 80x40 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)

1604 5245  Blandteknik Anders Reuterswärd, komposition. Signerad, daterad 2011. Blandteknik, bildmått: 20x13 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm. Signerad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:43)

1604 5329  Blandteknik Eugen Semitjov, Signerad. Blandteknik, bildmått: 48x33 cm, yttermått inklusive ram: 62x52 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:11)

1604 4174  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna i gränd. Signerad, blandteknik, 11x16 cm, yttermått inklusive ram: 35x41 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:09)

1604 5239  Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Folkliv. Signerad, blandteknik, 23x31 cm, yttermått inklusive ram: 38x46 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:57)

1604 4334  Blandteknik Max Goldstein - Mago (1925-2008), Sverige. Porträtt av skådespelerskan Maj-Britt Nilsson som Katja Kock i filmen Flickan i frack från 1956. Signerad, daterad 1956. Blandteknik, bildmått: ca 46x29 cm, yttermått inklusive ram: 62x44 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:05)

1604 5335  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Davell, Komposition, Daterad 1952,55x41 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:45)

1604 5243  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Surrealistisk, daterad - 59. Blandteknik, bildmått: 27x34 cm, yttermått inklusive ram: 39x43 cm. Signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:44)

1604 4350  Blandteknik Stig Rönnerholm, komposition. Signerad, daterad 1953, pannå: 22x16 cm, yttermått inklusive ram: 25x19 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:51)

1604 5242  Blandteknik Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Musikanter. Signerad, blandteknik, bladets mått: 25x50 cm, yttermått inklusive ram: 35x60 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:33)

1604 5354  Blomsterbord mahogny. Bredd: 69 cm. Djup: 29 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:34)

1604 5390  Blomsterbord Metall. Bredd: 41 cm, djup: 41 cm, höjd: 87 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:25)

1604 5392  Blomsterbord Metall. Diameter: 72 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:48)

1604 4353  Bojan Kina, utan lock. Höjd: 18 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:00)

1604 5315  Bokstöd 2 st, Spisani, Italien, Akryl. Längd: 13-26, djup: 10 cm, höjd: 18,5 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:51)

1604 5087  Bokverk 55 volymer, samlade verk, Albert Bonniers Förlag, Stockholm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:08)

1604 4214  Bokverk Audubons Birds of America, The Audubon Society Baby Elephant Folio, Roger och Virginia Peterson, andra upplaga 1981

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:49)

1604 5428  Bord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 62 cm, djup: 38 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:14)

1604 5118  Bordsdekoration Fågel, silver, Spanien. Höjd: längd: 13 cm, höjd: 17 cm, vikt: 105 g

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:01)

1604 5173  Bordslampa 1960/70-tal, gulmetall. Höjd: 65 cm ca

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:16)

1604 5050  Bordslampa Niclas Hoflin, Arkipelag, Ruben, pure White, vitlackerad metall, böjbar ljusarm. Höjd: 66 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 21:01)

1604 4480  Bordslampfot fd fotogen, omkring 1900. Höjd: 35 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:59)

1604 5342  Bordslampor Ett par, fot i alabaster. Höjd: 60 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:28)

1604 5023  Bordslystrar Ett par, Gustaviansk stil, prismor. Höjd: 33 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:37)

1604 5417  Bordstabletter 9 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Tyg, "Vegetable Tree", 34x40 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:25)

1604 5313  Bordsur omkring 1900. Längd: 33 cm, djup: 15 cm, höjd: 26 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:18)

1604 5291  Bordsur sent 1800-tal. Höjd: 45 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:02)

1604 5080  Brasskydd Bemålad plåt. Bredd: 44 cm, höjd: 85 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:27)

1604 5075  Brevkniv med dekor av ekollon, mässing. Längd: 22 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:22)

1604 5185  Brevlåda plåt, 25x20 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:25)

1604 4166  Brosch 18k guld, med 3 pärlor. Diameter: 3,5 cm. Bruttovikt: 4,1g

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:57)

1604 5195  Broscher 5 st + 1 hänge, silver, bruttovikt: 40 g. Bredd: 2,5-4,5 cm, höjd: 3mm-4,5 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:30)

1604 5254  Burk med lock, sterlingsilver, 1962, Vera Ferngren. Höjd: 9,5 cm, diameter: 5 cm, vikt: 118 gr brutto

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:19)

1604 5264  Burkar med lock Ett par, porslin / mässingsbeslag, Frankrike, med Napoleons dekor: Örn & Bin. Längd: 6,5 cm. Djup: 4,5 cm, höjd: 9,5 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:10)

1604 5103  Byrå 1900-talets andra hälft, Engelsk stil, mahogny. Bredd: 80 cm. Djup: 41 cm, höjd: 125 cm, nyckel

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)

1604 5134  Byrå 1930-tal, Bemålad. Bredd: 62 cm, djup: 35 cm, höjd: 62 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:58)

1604 5018  Byrå 1960-tal, 6 lådor. Bredd: 75 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 105 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:21)

1604 5256  Byrå 4-lådor, Danmark, etikettmärkt, Ek /metallben. Bredd: 100 cm, djup: 49 cm, höjd: 71 cm

Hammered for 7.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:13)

1604 5398  Byrå Intarsia. Bredd: 36 cm, djup: 29 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)

1604 4383  Byrå med stenskiva, mahogny. Bredd: 75 cm, djup: 40 cm, höjd: 72 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:47)

1604 5036  Cocktailglas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Satellite", Kosta Boda. Diameter: 11,3 cm. Höjd: 18 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:10)

1604 4069  Collier + örhängen, 3 delar, sterlingsilver. Längd: 40 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:50)

1604 5153  Dalahästar 2 st, 1900-tal, polykrom bemålning på röd botten. Längd: 14 cm. Höjd: 16 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:41)

1604 5170  Dalahästar 2 st. Höjd: 21-31 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:51)

1604 5043  Dopset Barnbestick+ barntallrik, 3 delar, silver, W. A Bohlin, diameter, 17 cm. Längd: 9,5- 13 cm. Vikt: 240 g

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:40)

1604 5199  Eldset + eldgaffel, 4+ 1 delar, smidesjärn. Höjd: 73 cm, längd: 90 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:50)

1604 5261  Etsning Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad EA, daterad 82. Bildmått: 17x10,5, yttermått inklusive ram: 30x20,5

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:49)

1604 5396  Fällbord Furu. Bredd: 71 cm, djup: 52 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:04)

1604 5094  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad a tergo, numrerad 229/300. Bildmått: 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 38x41 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:02)

1604 4148  Färgetsning Ulrika Jevbratt (f. 1961), Sverige. "Mörklila violer". Signerad, numrerad 25/90, daterad -98. Bildmått: 50x66 cm, yttermått inklusive ram: 69x83 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:18)

1604 5401  Färglitografi 2 st, Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 88-89/160. Färglitografi. Bladets mått: 17x21-46x32 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)

1604 5190  Färglitografi 3 st, Fåglar, yttermått inklusive ram: 44x33 cm. Ej signerad

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)

1604 4152  Färglitografi Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Får. Signerad, numrerad 206/230. Färglitografi, bildmått: 26x39 cm, yttermått inklusive ram: 40x54 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:48)

1604 5346  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 14/150. Färglitografi, bildmått: 30x20 cm, yttermått inklusive ram: 47x37 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:17)

1604 5341  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 201/250. Färglitografi, bildmått: 70x53 cm, yttermått inklusive ram: 91x72 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)

1604 4066  Färglitografi Evert Taube (1890-1976), Sverige. Ur: Minnen från Pampas. Signerad, numrerad 47/195, daterad -72. Färglitografi, bildmått: 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 45x55 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:39)

1604 5258  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 204x260. Färglitografi, bildmått: 40x45 cm, yttermått inklusive ram: 52x58 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:49)

1604 5244  Färglitografi Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Komposition "Vinternatt". Signerad, färglitografi, 27x41 cm, yttermått inklusive ram: 42x55 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:38)

1604 5400  Färglitografi Jeanette Karsten (f. 1967), Sverige. "Friendship". Signerad, numrerad 25/290. Färglitografi, bildmått: 55x40 cm, yttermått inklusive ram: 75x58 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:18)

1604 5393  Färglitografi Jonas Glock (f. 1947), Sverige. Flicka vid kakelugn. Signerad, numrerad 439/500. Färglitografi, bildmått: 23x15 cm, yttermått inklusive ram: 31x22 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:28)

1604 4136  Färglitografi Jørgen Nash (1920-2004), Danmark. Figurer. Signerad, numrerad Hc, daterad 1996. Färglitografi, bildmått: 27x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x49 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:49)

1604 5033  Färglitografi Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 236/360. Färglitografi. Bladets mått: 39x26 cm, yttermått inklusive ram: 53x40 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:39)

1604 5168  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 85/500, daterad 74. Färglitografi, bildmått: 21x14 cm, yttermått inklusive ram: 39x131 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:08)

1604 5166  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 51/290, "Wet Dreams". Färglitografi, bildmått: 32x44 cm, yttermått inklusive ram: 51x60 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:39)

1604 4219  Färglitografi Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. "Artist proof", ej signerad. Färglitografi, bildmått: 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 61x77 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:06)

1604 5408  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Djur. Signerad, numrerad 76/300. Färglitografi, bildmått: 34x26,5, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:09)

1604 5283  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 108/190. Färglitografi, daterad bildmått: 39x47 cm, yttermått inklusive ram: 48x66 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:59)

1604 4220  Färglitografi Picasso, numrerad 360/375, ej signerad, Mor och barn, oramat löst blad. Färglitografi, bildmått: 51x40 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:08)

1604 5374  Färglitografi Sixten Haage (1926-2021), Sverige. Bryssel i kvällssol. Signerad, numrerad 266/300, daterad - 89. Färglitografi, bildmått: 31x28 cm, yttermått inklusive ram: 47x41 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)

1604 5395  Färglitografi Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Segelbåt. Signerad, numrerad 101/250, daterad -95 cm, yttermått inklusive ram: 38x58 cm

1604 5411  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Hundar. Signerad. Färglitografi. Bladets mått: 57x41 cm, yttermått inklusive ram: 65x50 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:41)

1604 5164  Färglitografi Sven Erixon, Signerad, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:06)

1604 5259  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, numrerad 89/100. Färglitografi, bildmått: 38x52 cm, yttermått inklusive ram: 59x72 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:10)

1604 5123  Färglitografi Thage Bordholm, Landskap. Signerad, numrerad 120/260. Färglitografi, bildmått: 50x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x83 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:17)

1604 4352  Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Paris 1965. Signerad, färglitografi, ngt blekt. Bär dedikation. Bildmått: ca 40x24 cm, yttermått inklusive ram: 73x52 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:57)

1604 5120  Färglitografi Waldemar Lorentzon (1899-1984), Sverige. Provtryck. Färglitografi, bildmått: 20x24 cm, yttermått inklusive ram: 41x42 cm. Signerad

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:24)

1604 5142  Färglitografi Waldemar Lorentzon (1899-1984), Sverige. Signerad, numrerad 66/350. Färglitografi, bildmått: 43x57 cm, yttermått inklusive ram: 56x70 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:16)

1604 4073  Färglitografier 2 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 225-upplaga, Från slussen & Gröna Lund, yttermått inklusive ram: 48x63 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:25)

1604 4153  Färgträsnitt Lars Stenstad (f. 1921), Sverige. "Den röda porten II". Signerad, numrerad Et -73, daterad Till Harry Martinsons: Dikter om ljus och mörker. Bildmått: 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 55x62 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:35)

1604 5151  Fat 2 st, cloisonné, motiv av drakar. Diameter: 31 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:59)

1604 5422  Fat Lena Möller (f. 1946), Sverige. Danmark, glaserad keramik, 40x32 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:23)

1604 5117  Fat silver, graverad, CG Hallberg, diameter: 29. Vikt: 610g ca

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:56)

1604 5114  Fat silver, graverad, CG Hallberg. Diameter: 26. Vikt: 420g ca

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:36)

1604 5236  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 24 cm. Stockholmstidningens riksskyttetävling 1942

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:44)

1604 5189  Fåtölj med fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sverige. Swedese, "Lamello", böjträ med svart skinnklädsel

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:45)

1604 5186  Fåtölj med fotpall Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sverige. Swedese, "Lamello", böjträ med svart skinnklädsel

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:48)

1604 4473  Fåtöljer Ett par, 1950-tal

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:58)

1604 5197  Fåtöljer ett par, Finn Östergaard, Skippers möbler, Danmark

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:31)

1604 5350  Fåtöljer ett par, Rokokostil

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)

1604 5296  Fåtöljer ett par, stomme i björk med sits och rygg i flätat läderband

Hammered for 8.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:27)

1604 5057  Figurin Bing & Grøndahl, Axel Locher, Fiskförsäljerska modellnr 2233. Höjd: 21 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:10)

1604 5089  Figurin Buddha, Kina, brons. Höjd: 8 cm, vikt: 370 g

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:59)

1604 5054  Figurin Rosenthal, Fisk, porslin. Längd: 13 cm. Höjd: 20 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:29)

1604 5056  Figuriner 2 st, Royal Copenhagen, Gåsapiga (nr 527) och Amagerpige (nr1314). Höjd: 15-24 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:29)

1604 4195  Figuriner 5 st, Goebel / Hummel. Höjd: 9-15,5

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:54)

1604 5111  Figuriner 5 st, Hundar, Bing & Grøndahl, Nao, Spanien, Spanien, Royal Dux. Längd: 11-16. Höjd: 11-13 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:52)

1604 5071  Figuriner Pingviner, 9 st, keramik, teak och glas, bland annat Monica Backström och Humppila Finland, Höjd: 5-21 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:26)

1604 5039  Fiskbestick 12+ 12 delar, Dirigold. Längd: 18-21 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)

1604 5304  Flaska Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 22 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:53)

1604 5204  Flintlåsgevär Orientalisk. Längd: 140 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:24)

1604 5137  Fotografi Lars Mossberg. "Hötorgscity, 1966". Proveniens inköpt på auktionen 2021 efter fototävlingen Mitt Gamla Stockholm på Metropol. Ej numrerad eller signerad fotografisk bild, 22,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:06)

1604 5307  Glasservisdelar 22 delar, 10 vinglas 10,5 cm, 8 st vinglas 9,5 cm, 4 portvinsglas 9 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:47)

1604 5308  Glasservisdelar 38 delar. Höjd: 5-9 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:39)

1604 4466  Glasservisdelar 8 delar (5+ 1+ 1+ 1) Kosta, bland annat Odelberg Junior, slipad, etsad och delvis förgylld dekor, Höjd: 6-11 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:42)

1604 5038  Glasskålar 2 st, Gun Lindblad Kosta Boda, samt Orrefors, glas. Diameter: 22-25 cm, höjd: 13 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:52)

1604 4461  Golvlampa 1960-tal, Aneta T5. Höjd: 129 ca

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:34)

1604 4450  Golvlampa 1970-tal, MAE 38. Höjd: 118 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:25)

1604 5349  Golvlampa mässing. Höjd: 140 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:15)

1604 5347  Golvlampa mässing. Höjd: 160 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:16)

1604 5287  Golvlampa Mässing/Läder. Höjd: 130 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:46)

1604 5193  Golvlampa Uplight, nutida, metall. Höjd: 176 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:54)

1604 5326  Golvlampor Ett par, Belid, ställbara. Höjd: 130 ca

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:01)

1604 5051  Golvlampor Ett par, Niclas Hoflin, Ruben, Arkipelag, pure White, vitlackerad metall, böjbar ljusarm, etikettmärkt, Höjd: 126 cm ca

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:31)

1604 4253  Golvurna Kina, 1800-tal. Höjd: 60 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:26)

1604 5251  Gouache Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinnoporträtt. Bildmått: 48x30, yttermått inklusive ram: 51x33 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:16)

1604 5091  Grafiska blad 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, färglitografi, numrerad 169/300, daterad -77. Grafiskt blad/offset, 43x54 cm, yttermått inklusive ram: 53x64 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:25)

1604 5361  Gryta på ben koppar. Diameter: 45 cm, höjd: 45 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:55)

1604 5292  Gusum 4 delar. Längd: 8-23 cm, djup: 6-9 cm, höjd: 2-10,5 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:55)

1604 5330  Halsband 4 st. Längd: ca 50 cm

1604 5262  Halvmodell Åke Arnold Carlsson, Lysekil, Trä, 20x100 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:44)

1604 5194  Hänge bemålat, med montering 18 k. Höjd: 3,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:24)

1604 5253  Hängskåp oktagonalt, med spegelglas och dörrar i glas. Diameter: 33 c cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:57)

1604 5135  Hängskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 82 cm. Djup: 29 cm, höjd: 132 cm, nyckel

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:37)

1604 5240  Jordglob 1800-tal. Höjd: 35 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:55)

1604 5216  Kaffegods 4 delar, Gustavsberg, Viggen, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige.

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:43)

1604 5358  Kaffeservis Herend, 10 delar

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:17)

1604 5081  Kandelaber Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Fyra ljusarmar, smide och grönt glas. Bredd: 28 cm. Höjd: 33 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:54)

1604 5143  Kanna silver, utländska stämplar, riklig dekor. Höjd: 16 cm, vikt: 300 g ca

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:13)

1604 5196  Karmstol Bruno Mathsson "Eva" böjträ med sadelgjord

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:57)

1604 5399  Karmstolar Ett par, nutida

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:43)

1604 4275  Keramik 13 delar, Le Creuset. Höjd: 6-13 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:03)

1604 5125  Keramik 7 delar, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Corso", Upsala-Ekeby. Längd: 8-38 cm, höjd: 2,5-20

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:32)

1604 5074  Kista 1800-tal, på senare benställning. Bredd: 45 cm, bredd: 38 cm, höjd: 74 cm, nyckel

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:33)

1604 5362  Kittel + kanna, koppar. Höjd: 31-35 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:51)

1604 5286  Kökspall Anderstorps Werkstads AB (AWAB), 1950-tal, kromad stomme. Höjd: 59 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:06)

1604 5112  Kruka Glaserad, nutida, diameter: 37. Höjd: 35 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:44)

1604 5241  Kuriosa 6 delar, Asien, mässing. Höjd: 11-18,5

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:16)

1604 5353  Lampbord ett par, mahogny. Bredd: 49 cm, djup: 42 cm, höjd: 53 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:03)

1604 5344  Lampbord ett par, mässing och glas. Bredd: 45 cm, djup: 60 cm, höjd: 53 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:33)

1604 4127  Litografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Gäss. Signerad, numrerad Pt. Bildmått: 24x43 cm, yttermått inklusive ram: 42x59 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:31)

1604 5092  Litografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Skidåkare 1974. Signerad, numrerad 40/400,35x28 cm, yttermått inklusive ram: 56x44 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:01)

1604 5403  Litografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Förlaga till utställningsaffisch. Signerad, numrerad 18/20, bladets mått: 75x58 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:34)

1604 4175  Litografier 5 st, Fåglar, efter von Wright, yttermått inklusive ram: 38x30 cm. Ej signerad

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:12)

1604 4045  Litografier 5 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerade, 200-upplaga, oramade lösa blad. Bladets mått: 44x63 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:40)

1604 4135  Litografiskt blad efter Joan Miró, ej signerad, boksida. Bildmått: 37x54 cm, yttermått inklusive ram: 48x66 cm

1604 4493  Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:31)

1604 4492  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 90 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:30)

1604 4240  Ljuskrona Maria Theresiastil. Höjd: 50 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:00)

1604 5225  Ljuskrona med prismor. Höjd: 70 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:04)

1604 4479  Ljuslykta Nanny Still (1926-2009), Finland. Apollo, Riihimäen Lasi. Tvådelad, klart och rött glas. Höjd: 26 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:58)

1604 4429  Ljusstakar 2 par, mässing, omkring 1900. Höjd: 22 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:04)

1604 5072  Ljusstakar Ett par, barockstil, metall. Nutida, Höjd: 46 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:04)

1604 5073  Ljusstakar Ett par, barockstil, metall. Nutida, Höjd: 46 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:56)

1604 5415  Ljusstakar Ett par, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 9 cm

1604 5213  Ljusstakar ett par, Nickel. Höjd: 20 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:48)

1604 5024  Ljusstakar Ett par, omkring 1900, mässing. Höjd: 20,5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:06)

1604 5025  Lyktor 3 st, koppar / plåt, elektrifierade. Höjd: 24-26 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:32)

1604 5272  Matbord 1960-tal, Teak, diameter: 110. Höjd: 73 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:19)

1604 5178  Matbord Engelsk stil, mahogny, 2xpelarfot på trissor. Bredd: 176 cm, + 1 iläggsskiva om 42 cm. Bredd: 88 cm, höjd: 74 cm

1604 4096  Matkärl MILITÄRT, koppar, sk Snuskburk, 1800-tal. Höjd: 14 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:24)

1604 5364  Matsalsgrupp Rokokostil, 7 delar, K A Roos, Helsingborg. Diameter: 120 cm, höjd: 75+ 3 iläggx50 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:44)

1604 5138  Matservisdelar 30 del ca, Limoges, bland annat 2 terriner

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:49)

1604 5010  Matservisdelar 34 delar, Lotus, Rörstrand, 15 mattallrikar, 13 äggkoppar, 2 uppläggningsfat, 2 skålar, 1 gräddkanna, 1 underlägg

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:28)

1604 5097  Matservisdelar ca 95 delar, delar, Blå band, Gustavsberg, 18 mattallrikar, 24 djupa tallrikar, 16+ 15 assietter, 11 uppläggningsfat, 8 kaffekoppar med fat, 6 äggkoppar, 1 såsskål flintgods

1604 5294  Mått 5 Liter, Trä, modell äldre. Längd: 20 cm, djup: 20 cm, höjd: 18 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:10)

1604 5246  Matta Indien, 177x230 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:36)

1604 5058  Matta Indo, Kerman, NK, 237x300 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:44)

1604 5271  Matta Kelim Afghan, 106x150 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:36)

1604 5278  Matta Kelim Afghan, 77x116 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:33)

1604 5274  Matta Kelim Afghan, 80x282 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:38)

1604 4410  Matta Kelim Afghan, 97x144 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:52)

1604 5152  Matta Kelim, 160x265 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:30)

1604 5129  Matta Kelim, 77x265 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:09)

1604 5327  Matta Orientalisk, "Marrakech", 295x395 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:23)

1604 5107  Matta Orientalisk, 200x293 cm

Hammered for 9.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:19)

1604 4423  Matta orientalisk, galleri, 105x375 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:59)

1604 5223  Matta orientalisk, Galleri, 72x282 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:07)

1604 5297  Matta Orientalisk, Galleri, 88x320 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:04)

1604 5284  Matta orientalisk, Galleri, Hamadan, 90x500 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:17)

1604 5282  Matta Patchwork, 200x300 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:25)

1604 4342  Matta Röllakan, gallerimodell, 83x290 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:11)

1604 5100  Matta Röllakan, Signerad GK, 103x252

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:05)

1604 5102  Matta Röllakan, Signerad GK, 172x240

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:08)

1604 5127  Matta Vaughan, Ull, 190x275 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:25)

1604 5371  Mattor orientaliska, 2 st, 64x90-73x82 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:54)

1604 5370  Mattor orientaliska, 3 st, 42x59-40x65 samt 57x88

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:35)

1604 5121  Militäruniform + mössa & skärp mm, Sverige, storlek: 48 ca

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:14)

1604 5322  Modellbåt motorbåt. Längd: 50 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:30)

1604 5323  Modellbåt Segelbåt, på ställning. Längd: 90 cm, höjd: 93 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:16)

1604 5231  Modellplan på ställning "SAAB - 21R", metall. Längd: 21 cm, djup: 24 cm, höjd: 15,5 cm

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:19)

1604 5067  Ölglas 12 st, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. "Kent", Kosta. Höjd: 12,5 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:28)

1604 5407  Olja / collage Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Triptyk. Signerad a tergo, oramad, 33x73duk

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:57)

1604 4224  Oljemålning 1700-/1800-tal, Mansporträtt, uppfodrad duk, 65x50 cm, yttermått inklusive ram: 90x74 cm. Ej signerad

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:29)

1604 5161  Oljemålning Alessandro Rhodin (1897-1971), Sverige. Fjällandskap. Signerad. Olja på pannå, 78x98 cm, yttermått inklusive ram: 96x115 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:28)

1604 1012  Oljemålning Anders Österlin (1926-2011), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1978. Olja på pannå, bildmått: 10x10 cm, yttermått inklusive ram: 17x17 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:17)

1604 5306  Oljemålning Anne South (1902), Landskap med vattendrag. Signerad. Olja på pannå, 16x23 cm, yttermått inklusive ram: 30x39 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:31)

1604 5300  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Badande på skärgårdsö. Signerad. Olja på pannå, 46x112 cm, yttermått inklusive ram: 62x127 cm

Hammered for 10.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:57)

1604 5302  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, i ottan. Olja på pannå, 75x121 cm, yttermått inklusive ram: 90x137 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:41)

1604 5299  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, Noaks Ark. Olja på pannå, 36x115 cm, yttermått inklusive ram: 51x131 cm

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:27)

1604 5298  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Sommaridyll. Signerad. Olja på pannå, 46x68 cm, yttermått inklusive ram: 61x83 cm

Hammered for 7.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:38)

1604 5247  Oljemålning Björn Widell, "GG at Dawn". Signerad, oramad. Olja på duk, 24x20 cm, oramad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:04)

1604 5382  Oljemålning Bodil Hedlund (f. 1946), Sverige. Signerad, Komposition. Olja på duk, 102x88, oramad

Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:39)

1604 4155  Oljemålning Carl-Eric Arkel (1908-1974), Bymotiv. Signerad. Olja på duk, 60x73 cm, yttermått inklusive ram: 62x76 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:43)

1604 5045  Oljemålning Elsa Wallgren, smörblommor. Signerad, daterad a Tergo 1918. Olja på pannå, 18x15 cm, yttermått inklusive ram: 29x26 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:12)

1604 5171  Oljemålning Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Signerad, fabrik. Olja på duk, 32x35 cm, yttermått inklusive ram:, 35x38 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:42)

1604 5169  Oljemålning Gunnar Hållander (1915-1980), Sverige. Monogramsignerad, stilleben med äpple. Olja på pannå, 22x15 cm, yttermått inklusive ram: 34x27 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:28)

1604 5217  Oljemålning Gunnel Heineman (f. 1927), Sverige. Pioner. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 69x94 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:06)

1604 5250  Oljemålning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. "Vid matbordet vinter". Signerad a tergo, daterad 1983. Olja på pannå, 29x41 cm, yttermått inklusive ram: 36x48 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:42)

1604 4147  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Skärgårdsmotiv, signerad. Olja på pannå, 59x79 cm, yttermått inklusive ram: 73x93 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:21)

1604 4158  Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. "Riddarholmskyrkan". Signerad. Olja på pannå, 27x36 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:52)

1604 5328  Oljemålning Jan W Morthenson. Signerad, daterad A Tergo, 88, "op 82". Olja på duk, 99x80 cm, yttermått inklusive ram: 101x82 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:08)

1604 4065  Oljemålning Jean Rosengren (1894-1965), Sverige. Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 54x72 cm, yttermått inklusive ram: 67x88 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:36)

1604 5325  Oljemålning Jonas Glock (f. 1947), Sverige. Roddbåt. Signerad, daterad -94. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 37x68 cm

Hammered for 9.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:25)

1604 5209  Oljemålning Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Signerad, Sommarlandskap. Olja på duk, 88x90 cm, yttermått inklusive ram: 96x99 cm

Hammered for 13.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:37)

1604 5158  Oljemålning Karl Gustaf Dahlgren (1932), Signerad, daterad 87, stilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 103x70 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:53)

1604 5334  Oljemålning Kjell Lönnblad, Tulpaner i fönster. Signerad, daterad 1946. Olja på pannå, 70x60 cm, yttermått inklusive ram: 81x71 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)

1604 4503  Oljemålning Lennart Wickström (1928-2014), Sverige. "Vintersol Mariaberget". Signerad. Olja på duk, 30x24 cm, yttermått inklusive ram: 34x28 cm

1604 5409  Oljemålning Lisbeth Cedwall, "Hemkär". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 41x32 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:37)

1604 4499  Oljemålning Max Hellberg (1907-1976), Sverige. Vinterstad. Signerad. Olja på pannå 46x50 cm, yttermått inklusive ram: 61x66 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:13)

1604 5260  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Monogramsignera, Stilleben med persikor. Olja på pannå, 17x26 cm, yttermått inklusive ram: 21x30 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:18)

1604 5331  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, ej signerad, Slup vid Skokloster. Olja på duk, 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:10)

1604 5234  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Ej signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:41)

1604 5141  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Alplandskap. Olja på duk, 28x43 cm, yttermått inklusive ram: 41x56 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:40)

1604 4001  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Proveniens: Familjen Per & Karl Gerhard. Olja på pannå, ca 60x70 cm, yttermått inklusive ram: 68x79 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:44)

1604 5065  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinnoporträtt, monogramsignerad, daterad 1909. Olja på pannå, ej ramad, 40x30 cm, oramad

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:29)

1604 5426  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad CAR, Daterad 1872, Landskap med stuga. Olja på duk, 36x52 cm, yttermått inklusive ram: 48x65 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:29)

1604 4402  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, daterad 6/5 -88, kustmotiv med fyr. Olja på duk, 40x69 cm, yttermått inklusive ram: 50x79 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)

1604 4159  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Gooseman, daterad -04, oramad. Olja på duk, 38x46 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:55)

1604 4118  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad J Birch, Kustlandskap med båt och stad i horisonten. Signerad. Olja på duk, 67x97 cm, yttermått inklusive ram: 78x109 cm

1604 4252  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Rabous, blomsterstilleben. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 53x64 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:20)

1604 4256  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad SJ, fåraherde. Olja på duk, 29x44 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm

1604 5301  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Blomstertorg. Olja på duk, 50x68 cm, yttermått inklusive ram: 71x91 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:38)

1604 5252  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Italienskt gatumotiv. Olja på duk, 49x38 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:41)

1604 4101  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kustmotiv. Olja på duk, 60x69 cm, yttermått inklusive ram: 75x85 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:52)

1604 4478  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Fjällmotiv. Signerad, daterad -47. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 50x59 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:56)

1604 4041  Oljemålning Ryssland, Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1912, landskap. Olja på pannå, 24x34, yttermått inklusive ram. 29x39 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:37)

1604 5343  Oljemålning signerad H Langley, -63, flicka med fruktkorg. Olja på duk, 35x30 cm, yttermått inklusive ram: 46x41 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:46)

1604 4190  Oljemålning Stieg Jönsson, "Sommar på Skagen". Signerad, daterad -76, Utställd på Liljevalchs. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:47)

1604 4067  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Sydländskt landskap. Signerad, daterad 1954. Olja på pannå, 23x30 cm, yttermått inklusive ram: 41x48 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:43)

1604 5147  Örhängen ett par, 18 k vitguld, med briljant. Vikt: 1,8 gr brutto

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:39)

1604 4165  Örhängen ett par, 18k guld, med pärla. Vikt: 1,6 g

1604 5042  Parti höganäs 4 delar, krus (12 liter), brännvinskrus samt skål, glaserad stengodslera. Diameter: 25 cm ca, höjd: 8 - 30 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:48)

1604 5162  Parti linne 4 Dukar & 16 st, servetter

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:50)

1604 4247  Parti mässing 3 delar. Längd: 13 cm. Höjd: 10-20 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:52)

1604 5040  Parti silver 6 delar, Bruttovikt: 280 g ca (varav en kniv)

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:18)

1604 5069  Parti silver 7 delar, skedar+ servettring, silver. Längd: 11-21 cm, vikt: 175 g ca

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:12)

1604 5145  Parti silver diverse, 9 delar. Vikt: 430 gr ca

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:55)

1604 5255  Parti smycken + 3 hattnålar, ett par örhängen, brosch, samt halsband, delvis silver, bergkristall, agater, rosenquartz

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:40)

1604 5062  Parti vykort ca 1000 st, bland annat svensk topografi

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)

1604 5172  Pastell Eskil Nordell (f. 1921), Sverige. Signerad, daterad Paris -58,30x48 cm, yttermått inklusive ram: 46x65 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:09)

1604 4130  Pastell Oidentifierad konstnär. Liggande fasad. Signerad, daterad -83 cm, yttermått inklusive ram: 75x105 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:42)

1604 5128  Pickinickkorg/kula ca 20 delar, Guzzini, Italien, plast, 6 assietter, 6 djupa tallrikar, 6 mattallrikar, 6 glas, salt/pepparkar, olja/vinägerbehållare, bricka, 2 skålar. Längd: 5-24 cm, djup: 5-24 cm, höjd: 2-10 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:38)

1604 4449  Pinnstolar 3 st, "Top", IKEA, 1960-tal

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:28)

1604 5200  Räknemaskin Original -Odhner, Göteborg, 1930-/40-tal. Längd: 34 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:25)

1604 5106  Ram omkring 1900, med trasig oljemålning, kopia efter Rembrandt, bemålad, ramens innermått: 40x38 cm, yttermått inklusive ram: 67x59

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:18)

1604 5008  Resegrammofon modell äldre, "Saturn", med vev & extra stift. Längd: 42 cm, djup: 18 cm, höjd: 30 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)

1604 5119  Ring 18k guld, vitt guld, tre diamanter. Vikt: 4,39 g, ringmått 17

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:59)

1604 4315  Ringar + hänge + örhängen, 5 delar, 14k (56), Ryssland, med stenar. Vikt: 7g ca, ringmått 11 & 12

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:38)

1604 4302  Ringar 3 st, Silver / sterlingsilver, med stenar. Vikt: 45g, ringmått 13,11 & 14

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:54)

1604 5061  Rökelsekar + väggplatta, skuren dekor med asiatiskt motiv. Höjd: 11 cm. Längd: 33 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:05)

1604 5394  Salongsbord Nyrokoko. Diameter: 70 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:24)

1604 5387  Satsbord 3 delar, Björk. Bredd: 46 cm, djup: 31 cm, höjd: 57 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:15)

1604 5034  Sekretär Gustavianskt stil, 3 lådor, nedfällbar snedklaff med bakomliggande lådinredning, mahogny. Bredd: 80 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 100 cm, nyckel

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:45)

1604 5352  Serveringsvagn mahogny. Längd: 79 cm, djup: 42 cm, höjd: 65 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)

1604 5211  Servisdelar England, 17+ 5 delar, Churchill

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:01)

1604 5181  Sideboard Engelsk stil. Mahogny. Längd: 153 cm, djup: 46 cm, höjd: 77 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:38)

1604 5369  Sideboard med stenskiva. Längd: 140 cm, djup: 41 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:48)

1604 5037  Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Rainbow", Kosta Boda. Diameter: 21 cm, höjd: 16,5 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:11)

1604 5317  Skål David Marshall, Aluminium och mässing, Monogramstämplad dm. Längd: 26 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 10 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:47)

1604 5022  Skål Kina, 26,5x18 cm

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:07)

1604 5064  Skål Kina, snurrbar. Diameter: 17 cm, höjd: 10 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:47)

1604 5019  Skål på fot Alabaster. Diameter: 24 cm, höjd: 19 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:46)

1604 5068  Skålar 4 st, bland annat Simon Gate, "Tusen fönster", kristall, Höjd: 10-17 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:28)

1604 5423  Skålar Konstglas, Arabia & Iittala. Längd: 9-14 cm, diameter: 7-9 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:32)

1604 5425  Skålar Swedish grace, Rörstrand. Diameter: 12-21 cm, höjd: 5-10 cm

1604 5218  Skaldjurstallrikar 6 st, Pillivuyt. Diameter: 24 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:08)

1604 5060  Skålfat Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Brunglaserad keramik. Längd: 39 cm, bredd: 26 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:52)

1604 5208  Skålfat Stengods. Diameter: 39 cm, höjd: 9 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:47)

1604 5084  Skåp Kolonnmodell, 1800-tal, mahogny. Bredd: 47 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 120 cm, nyckel

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:35)

1604 5001  Skåp med spegel och lampetter, utfällbar skiva med gallerkant, mahogny. Bredd: 64 cm ca, djup. 36 cm + utfällbar skiva om 31 cm. Höjd: 194 cm ca

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 mars 2024 05:21)

1604 5049  Skåp med spegel, Karin Tyrefors, "Alfa" Fröseke form, fyra lådor, dörrpar med bakomliggande hyllplan, björk och masurbjörk, skåpet mått: Bredd: 40. Djup: 35 cm. Höjd: 115 cm, spegelmått. Bredd: 30 cm. Höjd: 70 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:32)

1604 5124  Skärbräda Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 36 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:05)

1604 5412  Skedar 12 st, silver, England. Längd: 17,5 cm, vikt: 480 gr ca

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:10)

1604 5210  Skrin nysilver. Längd: 17 cm, djup: 12 cm, höjd: 13 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:15)

1604 5237  Skrivbord sengustaviansk stil. Tre lådor, skiva delvis klädd med läder. Bredd: 130 cm. Djup: 70 cm, höjd: 77 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:55)

1604 5031  Skulptur 1900-tal, dansare, patinerad brons. Bredd: 30 cm, höjd: 36 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:13)

1604 5017  Skulptur Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle, kvinna. Höjd: 31 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:11)

1604 5202  Skulptur Axel Knipschild (1946-1983), Sverige. Signerad, numrerad 3/4, daterad 1974, ca 25x18 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:36)

1604 4059  Skulptur Carlos R Pebaque, Gullaskrufs glasbruk, 1991. Höjd: 25 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:48)

1604 4187  Skulptur David Wretling (1901-1986), Sverige. Brons, Flicka med korg. Signerad samt numrerad 4/10. Höjd: 37 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:38)

1604 4317  Skulptur Gebrüder Heubach, valp, porslin. Höjd: 14 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:51)

1604 5214  Skulptur Höganäs, Katt. Höjd: 19 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:18)

1604 5108  Skulptur Hund, Dahl-Jensen, Porslin. Copenhagen, Danmark Längd: 18 cm. Höjd: 19 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:34)

1604 5263  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. "Nord" ur "All världens barn", Gustavsberg, Höjd: 12 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:25)

1604 5266  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, "Kalle" ur serien Larsons ungar, delvis glaserat stengods, Höjd: 19 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:04)

1604 5318  Skulptur plåt, katt. Längd: 57 cm, höjd: 62 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:32)

1604 4439  Skulptur Rörstrand, Björnar. Höjd: 20 längd: 23 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:15)

1604 5044  Skulptur Royal Copehagen, Thomsen, Christian, Gåsapiga, märkt nr. 528. Höjd: 19 cm

1604 5229  Skulptur Tax på bok, Original book works, England. Skulptur eller brevtyngd i petinerad och bemålad konstmassa. Längd: 16 cm. Djup: 10 cm. Höjd: 13 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:23)

1604 5314  Skulptur Terrakotta. Signerad. Höjd: 35 ca

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:04)

1604 5340  Skulpturer 2 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notjö, Finland. Ugglor, polykromt glas. Höjd: ca 18 cm. Signerade

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:09)

1604 5109  Skulpturer 2 st, Hundar, Bing & Grøndahl, Längd: 13-29. Höjd: 7-15 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:07)

1604 5110  Skulpturer 2 st, Hundar, Royal Copenhagen. Längd: 11-17, höjd: 6-22,5

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:57)

1604 5013  Skulpturer 3 st, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Adam I, Eva I, Viking -96, Gustavsberg. Höjd: 10-14,5

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:32)

1604 5321  Skulpturer 3 st, Marbell, Belgien, Figurer. Höjd: 13,5-42 cm

1604 5363  Skulpturer 5 st, bland annat Asmo Uutela, Taikayön Lasipaja, Finland, änglar, glas, Signerad. Höjd: 20-25 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:52)

1604 5372  Skulpturer Asmo Uutela, Taikayön Lasipaja, Finland, ugglor i glas, 2 signerade, etikettmärkta. Höjd: 15-21 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:31)

1604 5388  Slagbord med lådor, Furu. Bredd: 36+ 2x50, djup: 70 cm, höjd: 72 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:57)

1604 4316  Smycken 5 delar, med stenar. Höjd: 3-4,5

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:44)

1604 4269  Sockertänger Ett par, silver, Ryssland. Längd: 12,5v. Vikt: 50 g

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:46)

1604 5376  Soffa längd: 220 ca

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:48)

1604 5377  Soffa längd: 220 ca

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:19)

1604 4464  Soffbord 1940-tal, Björkrot, diameter: 80, höjd: 54 cm

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:00)

1604 5235  Soffbord Butlers tray. Bredd: 89 cm, djup: 65 cm, höjd: 50 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:41)

1604 5265  Soffbord Fredrik Schriever-Abeln, Danmark. 1960/70-tal, benställning i mahogny. Bredd: 135 cm. Djup: 95 cm. Höjd: 53 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:53)

1604 5355  Soffbord Glas med plexiglasunderrede. Bredd: 130 cm, djup: 90 cm, höjd: 37 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:53)

1604 5007  Spegel barockstil, slipat, 63x38 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:42)

1604 5288  Spegel nutida, 87x67 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)

1604 5155  Spelautomat Broadway. Längd: 36 cm. Djup: 18 cm, höjd: 136 cm,

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:26)

1604 5156  Spelautomat Broadway. Längd: 36 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 136 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:09)

1604 5157  Spelautomat Broadway. Längd: 36 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 136 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)

1604 5159  Spelautomat Broadway. Längd: 36 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 136 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:48)

1604 5389  Spetsklänning Fredrika-Bremers-förbundets skola för kvinnlig yrkesutbildning. Längd: ca 35 cm, djup: ca 22 cm, höjd: ca 95 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:55)

1604 5233  Spiselhundar Ett par, Engelsk modell. Höjd: 24 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:11)

1604 5014  Stegpall 30x30. Höjd: 64 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:53)

1604 4356  Stol Sengustaviansk, så kallad nollstol. Rygg med dekor av nollgaller. Höjd: 82 cm, sitthöjd ca 41 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:04)

1604 5379  Stolar 12 st, Rokokostil

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:46)

1604 5188  Stolar 4 st, jugend, skuren dekor i ryggbricka, sits i läder

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:01)

1604 5070  Stolar 4 st, Sam Larsson, "Sam", Dux, kromad benställning, stoppad sits i svart läder. Höjd: 75 c cm, sitthöjd, 44 cm. Bredd: 47 cm ca

Hammered for 10.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:48)

1604 4340  Stolar 4 st, Vemdalia, med skuren dekor av hjärta i ryggbricka, furu. Bredd: 38 cm, sitthöjd 45 cm. Höjd: 85 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:45)

1604 5180  Stolar 6 st, Engelsk stil, mahogny

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:26)

1604 5052  Stolar Ett par, Karl Johan, ryggbricka med skuren dekor av lagerkrans, mahogny

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:49)

1604 5144  Ströare 2 st, silver, England Birmingham. Höjd: 10 cm. Vikt: 70 g

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:45)

1604 4064  Svärd "Excalibur King Arthur". Nutida, Längd: 114,5 cm. Vikt: 2,3 kg

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:00)

1604 5016  Takarmatur 1950-tal, mässing / glasskärmar. Höjd: 60 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:14)

1604 5203  Takarmatur jugend, mässing och tygfransar. Höjd: 53 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:53)

1604 5275  Takarmatur Louis XVI-stil, korgmodell, 1900-talets andra hälft. Höjd: 65 ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:12)

1604 5375  Takarmatur mässing, med lösa lövglasprismor. Höjd: 50 ca

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:48)

1604 5337  Takarmatur metall. Höjd: 67 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:22)

1604 5116  Takarmaturer 3 st, Ruben, Arkipelag, svart lackad metall, mässing. Höjd: 38 (exkl sladd)

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:44)

1604 5421  Tallrikar 2 st, Kina, blåvitt & Famille Rose. Diameter: 22,5 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:40)

1604 5311  Tavla Kina, yttermått inklusive ram: ca 67x181 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)

1604 3386  Teckningar Max Goldstein - Mago (1925-2008), Sverige. 5 st. Signerade och daterade, 1980-tal. Teckningar på papper, oramade lösa blad

1604 5004  Telefoner + räknemaskin Original-Odhner, 3 delar, modell äldre. Höjd: 14-35 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:03)

1604 5285  Textilier GP & J Baker, mönster Lotus (Nympheus), Längd: ca 50-130 cm. Djup: ca 40-192 cm. Höjd: ca 2-10 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:47)

1604 5345  Tillbringare 2 st, Asmo Uutela, Taikayön Lasipaja, Finland, glas, Höjd: 12-14 cm, Signerade

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:42)

1604 4103  Toilettbordsgarnityr 3 delar, Silver / Kristall, Karl Andersson, 1917. Höjd: 5-13 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:58)

1604 5386  Trädgårdsbord metall. Diameter: 65 cm, höjd: 72 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:41)

1604 5385  Trädgårdsstolar 2 st, barnmodell

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:18)

1604 5384  Trädgårdsstolar 4 st, vitmålad metall

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:18)

1604 5333  Trädgårdsurna höjd: 55 cm, järn

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:52)

1604 5316  Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad Pt. Bildmått: 46x57 cm, yttermått inklusive ram: 59x70 cm

1604 5082  Tusch 4 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerade med dedikation, daterade -78, (52), bladets mått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 31x22 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:40)

1604 5160  Tvättfat + kanna, 2 delar, Gustafsberg, diameter: 35, höjd: 13-28 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:45)

1604 5027  Uppläggningsfat Nysilver. Diameter: 18-28. Längd: 15-32 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:55)

1604 5373  Urna med lock dekor av påfågel, porslin. Höjd: 35 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:40)

1604 5268  Väggarmaturer Ett par, Louis XVI-stil, 1900-talets andra hälft, 52x24 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:51)

1604 5059  Väggbonad Asiatiskt, djur och mytologiskt motiv, 88x110 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:37)

1604 5365  Vägghylla med skuret motiv av riddare, mörkbetsad ek. Bredd: 37 cm. Djup: 25 cm. Höjd: 72 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:53)

1604 5404  Väggklocka + barometer, på träplatta, Schatz, 22x42 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:40)

1604 5402  Väggklocka + barometer, Schatz. Diameter: 18 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:10)

1604 4225  Väggtelefon modell äldre, "Allm. Telefon AB LM Ericsson Stockholm", trä / plåt. Höjd: 73 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:32)

1604 5405  Väggur + kompass, 2 delar. Längd: 10 cm, diameter: 29 cm

1604 5099  Väggur Gustaviansk stil, bemålat. Bredd: 30 cm, höjd: 54 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:35)

1604 5009  Väggur Rokokostil, bemålad, Werner Nystrand Ljungby. Bredd: 35 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:30)

1604 5279  Väggvaser / luftfuktare 2 st, Asien, 1900-talets andra hälft, glaserad keramik, 24x14 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:08)

1604 4075  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. "Ateljé", Rörstrand. Höjd: 19 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:27)

1604 5228  Vas Elsa Engeström (1885-1976), Sverige. Gustafsberg, Daterad 1916. Höjd: 14 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:38)

1604 4491  Vas Frantisek Pazourek, efter. "Ingrid". Böhmen. Blåtonat glas med dekor av gracer, Diameter: 8 cm. Höjd: 13 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:33)

1604 5191  Vas Kina, nutida. Höjd: 38 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:03)

1604 5414  Vas Lergods, glaserad, mononogramsignatur. Höjd: 37 längd: 36 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:42)

1604 4435  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Veckla, Gustavsberg, Polykrom dekor av blommor. Höjd: 30 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:14)

1604 5012  Vas Tobo. Erich och Ingrid Triller, Sverige. Sverige. Höjd: 14 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:14)

1604 5305  Vaser 2 st, Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 11-16 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:31)

1604 5312  Vedkorg metall. Längd: 48 cm, höjd: 35 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:47)

1604 4385  Vitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 68 cm, djup: 33 cm, höjd: 162 cm, nyckel

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:46)

1604 5226  Vitrinskåp Rokokostil. Bredd: 107 cm. Djup: 40 cm, höjd: 193 cm, nyckel

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:24)

1604 5320  Ymnighetshorn Saga, Norge. Längd: 30 cm, höjd: 30 ca

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:59)

1604 5113  Ytterbelysning Ett par, metall, 10x10x10 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:49)

1604 5416  Ytterfoder 5 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-15, Dia 13-15 cm

1604 5413  Ytterfoder Ett par, Sarreguemines, Brabant, diameter: 33, höjd: 31 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)

1604 5310  Ytterfoder / krukor 30 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Gustavsberg. Reliefdekor i benporslin, Höjd: 6 cm. Diameter: 8 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:25)