1604 5096 Akvarell Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Signerad och daterad -98,30x27 cm, yttermått inklusive ram: 44x40 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:19)
1604 4058 Akvarell Carl Sandell, monogramsignerad, komposition. Akvarell, bildmått: 11x15 cm, yttermått inklusive ram: 28x31 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:46)
1604 5130 Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, parklandskap, bildmått: 12x23 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 28x41 cm. Ej signerad
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:01)
1604 5131 Akvareller 2 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade, 15x25 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 27x35 ca
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:12)
1604 5098 Appliquer Ett par, bemålad trä. Höjd: 27 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:33)
1604 5020 Appliquer Ett par, metall, löv. Höjd: 23 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:25)
1604 4047 Armbandsur Emporio Armani. Diameter: 4,5 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)
1604 3209 Armbandsur Raymond Weil, 18k guld, pläterad. Diameter: 3 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:49)
1604 5041 Bestick 6+ 6, gaffel. Längd: 21 cm, kniv. Längd: 24,5 cm, Bruttovikt: 905 g, (varav knivar 506 g)
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:37)
1604 4210 Blandteknik + litografi, 4 st, Johan Waldenström (1926-1986), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 36x46 - 45x58/
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:27)
1604 5133 Blandteknik 2 st, Signerade, Japan, Inköpta i Tokyo 1964, Drakar, blandteknik, yttermått inklusive ram: 39x65 - 80x40 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)
1604 5245 Blandteknik Anders Reuterswärd, komposition. Signerad, daterad 2011. Blandteknik, bildmått: 20x13 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm. Signerad
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:43)
1604 5329 Blandteknik Eugen Semitjov, Signerad. Blandteknik, bildmått: 48x33 cm, yttermått inklusive ram: 62x52 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:11)
1604 4174 Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna i gränd. Signerad, blandteknik, 11x16 cm, yttermått inklusive ram: 35x41 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:09)
1604 5239 Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Folkliv. Signerad, blandteknik, 23x31 cm, yttermått inklusive ram: 38x46 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:57)
1604 4334 Blandteknik Max Goldstein - Mago (1925-2008), Sverige. Porträtt av skådespelerskan Maj-Britt Nilsson som Katja Kock i filmen Flickan i frack från 1956. Signerad, daterad 1956. Blandteknik, bildmått: ca 46x29 cm, yttermått inklusive ram: 62x44 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:05)
1604 5335 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Davell, Komposition, Daterad 1952,55x41 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:45)
1604 5243 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Surrealistisk, daterad - 59. Blandteknik, bildmått: 27x34 cm, yttermått inklusive ram: 39x43 cm. Signerad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:44)
1604 4350 Blandteknik Stig Rönnerholm, komposition. Signerad, daterad 1953, pannå: 22x16 cm, yttermått inklusive ram: 25x19 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:51)
1604 5242 Blandteknik Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Musikanter. Signerad, blandteknik, bladets mått: 25x50 cm, yttermått inklusive ram: 35x60 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:33)
1604 5354 Blomsterbord mahogny. Bredd: 69 cm. Djup: 29 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:34)
1604 5390 Blomsterbord Metall. Bredd: 41 cm, djup: 41 cm, höjd: 87 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:25)
1604 5392 Blomsterbord Metall. Diameter: 72 cm, höjd: 70 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:48)
1604 4353 Bojan Kina, utan lock. Höjd: 18 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:00)
1604 5315 Bokstöd 2 st, Spisani, Italien, Akryl. Längd: 13-26, djup: 10 cm, höjd: 18,5 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:51)
1604 5087 Bokverk 55 volymer, samlade verk, Albert Bonniers Förlag, Stockholm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:08)
1604 4214 Bokverk Audubons Birds of America, The Audubon Society Baby Elephant Folio, Roger och Virginia Peterson, andra upplaga 1981
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:49)
1604 5428 Bord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 62 cm, djup: 38 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:14)
1604 5118 Bordsdekoration Fågel, silver, Spanien. Höjd: längd: 13 cm, höjd: 17 cm, vikt: 105 g
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:01)
1604 5173 Bordslampa 1960/70-tal, gulmetall. Höjd: 65 cm ca
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:16)
1604 5050 Bordslampa Niclas Hoflin, Arkipelag, Ruben, pure White, vitlackerad metall, böjbar ljusarm. Höjd: 66 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 21:01)
1604 4480 Bordslampfot fd fotogen, omkring 1900. Höjd: 35 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:59)
1604 5342 Bordslampor Ett par, fot i alabaster. Höjd: 60 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:28)
1604 5023 Bordslystrar Ett par, Gustaviansk stil, prismor. Höjd: 33 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:37)
1604 5417 Bordstabletter 9 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Tyg, "Vegetable Tree", 34x40 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:25)
1604 5313 Bordsur omkring 1900. Längd: 33 cm, djup: 15 cm, höjd: 26 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:18)
1604 5291 Bordsur sent 1800-tal. Höjd: 45 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:02)
1604 5080 Brasskydd Bemålad plåt. Bredd: 44 cm, höjd: 85 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:27)
1604 5075 Brevkniv med dekor av ekollon, mässing. Längd: 22 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:22)
1604 5185 Brevlåda plåt, 25x20 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:25)
1604 4166 Brosch 18k guld, med 3 pärlor. Diameter: 3,5 cm. Bruttovikt: 4,1g
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:57)
1604 5195 Broscher 5 st + 1 hänge, silver, bruttovikt: 40 g. Bredd: 2,5-4,5 cm, höjd: 3mm-4,5 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:30)
1604 5254 Burk med lock, sterlingsilver, 1962, Vera Ferngren. Höjd: 9,5 cm, diameter: 5 cm, vikt: 118 gr brutto
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:19)
1604 5264 Burkar med lock Ett par, porslin / mässingsbeslag, Frankrike, med Napoleons dekor: Örn & Bin. Längd: 6,5 cm. Djup: 4,5 cm, höjd: 9,5 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:10)
1604 5103 Byrå 1900-talets andra hälft, Engelsk stil, mahogny. Bredd: 80 cm. Djup: 41 cm, höjd: 125 cm, nyckel
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)
1604 5134 Byrå 1930-tal, Bemålad. Bredd: 62 cm, djup: 35 cm, höjd: 62 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:58)
1604 5018 Byrå 1960-tal, 6 lådor. Bredd: 75 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 105 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:21)
1604 5256 Byrå 4-lådor, Danmark, etikettmärkt, Ek /metallben. Bredd: 100 cm, djup: 49 cm, höjd: 71 cm
Hammered for 7.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:13)
1604 5398 Byrå Intarsia. Bredd: 36 cm, djup: 29 cm, höjd: 74 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)
1604 4383 Byrå med stenskiva, mahogny. Bredd: 75 cm, djup: 40 cm, höjd: 72 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:47)
1604 5036 Cocktailglas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Satellite", Kosta Boda. Diameter: 11,3 cm. Höjd: 18 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:10)
1604 4069 Collier + örhängen, 3 delar, sterlingsilver. Längd: 40 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:50)
1604 5153 Dalahästar 2 st, 1900-tal, polykrom bemålning på röd botten. Längd: 14 cm. Höjd: 16 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:41)
1604 5170 Dalahästar 2 st. Höjd: 21-31 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:51)
1604 5043 Dopset Barnbestick+ barntallrik, 3 delar, silver, W. A Bohlin, diameter, 17 cm. Längd: 9,5- 13 cm. Vikt: 240 g
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:40)
1604 5199 Eldset + eldgaffel, 4+ 1 delar, smidesjärn. Höjd: 73 cm, längd: 90 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:50)
1604 5261 Etsning Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad EA, daterad 82. Bildmått: 17x10,5, yttermått inklusive ram: 30x20,5
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:49)
1604 5396 Fällbord Furu. Bredd: 71 cm, djup: 52 cm, höjd: 70 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:04)
1604 5094 Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad a tergo, numrerad 229/300. Bildmått: 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 38x41 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:02)
1604 4148 Färgetsning Ulrika Jevbratt (f. 1961), Sverige. "Mörklila violer". Signerad, numrerad 25/90, daterad -98. Bildmått: 50x66 cm, yttermått inklusive ram: 69x83 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:18)
1604 5401 Färglitografi 2 st, Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 88-89/160. Färglitografi. Bladets mått: 17x21-46x32 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)
1604 5190 Färglitografi 3 st, Fåglar, yttermått inklusive ram: 44x33 cm. Ej signerad
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)
1604 4152 Färglitografi Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Får. Signerad, numrerad 206/230. Färglitografi, bildmått: 26x39 cm, yttermått inklusive ram: 40x54 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:48)
1604 5346 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 14/150. Färglitografi, bildmått: 30x20 cm, yttermått inklusive ram: 47x37 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:17)
1604 5341 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 201/250. Färglitografi, bildmått: 70x53 cm, yttermått inklusive ram: 91x72 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)
1604 4066 Färglitografi Evert Taube (1890-1976), Sverige. Ur: Minnen från Pampas. Signerad, numrerad 47/195, daterad -72. Färglitografi, bildmått: 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 45x55 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:39)
1604 5258 Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 204x260. Färglitografi, bildmått: 40x45 cm, yttermått inklusive ram: 52x58 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:49)
1604 5244 Färglitografi Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Komposition "Vinternatt". Signerad, färglitografi, 27x41 cm, yttermått inklusive ram: 42x55 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:38)
1604 5400 Färglitografi Jeanette Karsten (f. 1967), Sverige. "Friendship". Signerad, numrerad 25/290. Färglitografi, bildmått: 55x40 cm, yttermått inklusive ram: 75x58 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:18)
1604 5393 Färglitografi Jonas Glock (f. 1947), Sverige. Flicka vid kakelugn. Signerad, numrerad 439/500. Färglitografi, bildmått: 23x15 cm, yttermått inklusive ram: 31x22 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:28)
1604 4136 Färglitografi Jørgen Nash (1920-2004), Danmark. Figurer. Signerad, numrerad Hc, daterad 1996. Färglitografi, bildmått: 27x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x49 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:49)
1604 5033 Färglitografi Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 236/360. Färglitografi. Bladets mått: 39x26 cm, yttermått inklusive ram: 53x40 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:39)
1604 5168 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 85/500, daterad 74. Färglitografi, bildmått: 21x14 cm, yttermått inklusive ram: 39x131 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:08)
1604 5166 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 51/290, "Wet Dreams". Färglitografi, bildmått: 32x44 cm, yttermått inklusive ram: 51x60 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:39)
1604 4219 Färglitografi Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. "Artist proof", ej signerad. Färglitografi, bildmått: 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 61x77 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:06)
1604 5408 Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Djur. Signerad, numrerad 76/300. Färglitografi, bildmått: 34x26,5, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:09)
1604 5283 Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 108/190. Färglitografi, daterad bildmått: 39x47 cm, yttermått inklusive ram: 48x66 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:59)
1604 4220 Färglitografi Picasso, numrerad 360/375, ej signerad, Mor och barn, oramat löst blad. Färglitografi, bildmått: 51x40 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:08)
1604 5374 Färglitografi Sixten Haage (1926-2021), Sverige. Bryssel i kvällssol. Signerad, numrerad 266/300, daterad - 89. Färglitografi, bildmått: 31x28 cm, yttermått inklusive ram: 47x41 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)
1604 5395 Färglitografi Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Segelbåt. Signerad, numrerad 101/250, daterad -95 cm, yttermått inklusive ram: 38x58 cm
1604 5411 Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Hundar. Signerad. Färglitografi. Bladets mått: 57x41 cm, yttermått inklusive ram: 65x50 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:41)
1604 5164 Färglitografi Sven Erixon, Signerad, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 48x57 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:06)
1604 5259 Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, numrerad 89/100. Färglitografi, bildmått: 38x52 cm, yttermått inklusive ram: 59x72 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:10)
1604 5123 Färglitografi Thage Bordholm, Landskap. Signerad, numrerad 120/260. Färglitografi, bildmått: 50x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x83 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:17)
1604 4352 Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Paris 1965. Signerad, färglitografi, ngt blekt. Bär dedikation. Bildmått: ca 40x24 cm, yttermått inklusive ram: 73x52 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:57)
1604 5120 Färglitografi Waldemar Lorentzon (1899-1984), Sverige. Provtryck. Färglitografi, bildmått: 20x24 cm, yttermått inklusive ram: 41x42 cm. Signerad
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:24)
1604 5142 Färglitografi Waldemar Lorentzon (1899-1984), Sverige. Signerad, numrerad 66/350. Färglitografi, bildmått: 43x57 cm, yttermått inklusive ram: 56x70 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:16)
1604 4073 Färglitografier 2 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 225-upplaga, Från slussen & Gröna Lund, yttermått inklusive ram: 48x63 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:25)
1604 4153 Färgträsnitt Lars Stenstad (f. 1921), Sverige. "Den röda porten II". Signerad, numrerad Et -73, daterad Till Harry Martinsons: Dikter om ljus och mörker. Bildmått: 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 55x62 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:35)
1604 5151 Fat 2 st, cloisonné, motiv av drakar. Diameter: 31 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:59)
1604 5422 Fat Lena Möller (f. 1946), Sverige. Danmark, glaserad keramik, 40x32 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:23)
1604 5117 Fat silver, graverad, CG Hallberg, diameter: 29. Vikt: 610g ca
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:56)
1604 5114 Fat silver, graverad, CG Hallberg. Diameter: 26. Vikt: 420g ca
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:36)
1604 5236 Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 24 cm. Stockholmstidningens riksskyttetävling 1942
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:44)
1604 5189 Fåtölj med fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sverige. Swedese, "Lamello", böjträ med svart skinnklädsel
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:45)
1604 5186 Fåtölj med fotpall Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sverige. Swedese, "Lamello", böjträ med svart skinnklädsel
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:48)
1604 4473 Fåtöljer Ett par, 1950-tal
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:58)
1604 5197 Fåtöljer ett par, Finn Östergaard, Skippers möbler, Danmark
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:31)
1604 5350 Fåtöljer ett par, Rokokostil
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)
1604 5296 Fåtöljer ett par, stomme i björk med sits och rygg i flätat läderband
Hammered for 8.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:27)
1604 5057 Figurin Bing & Grøndahl, Axel Locher, Fiskförsäljerska modellnr 2233. Höjd: 21 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:10)
1604 5089 Figurin Buddha, Kina, brons. Höjd: 8 cm, vikt: 370 g
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:59)
1604 5054 Figurin Rosenthal, Fisk, porslin. Längd: 13 cm. Höjd: 20 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:29)
1604 5056 Figuriner 2 st, Royal Copenhagen, Gåsapiga (nr 527) och Amagerpige (nr1314). Höjd: 15-24 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:29)
1604 4195 Figuriner 5 st, Goebel / Hummel. Höjd: 9-15,5
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:54)
1604 5111 Figuriner 5 st, Hundar, Bing & Grøndahl, Nao, Spanien, Spanien, Royal Dux. Längd: 11-16. Höjd: 11-13 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:52)
1604 5071 Figuriner Pingviner, 9 st, keramik, teak och glas, bland annat Monica Backström och Humppila Finland, Höjd: 5-21 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:26)
1604 5039 Fiskbestick 12+ 12 delar, Dirigold. Längd: 18-21 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)
1604 5304 Flaska Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 22 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:53)
1604 5204 Flintlåsgevär Orientalisk. Längd: 140 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:24)
1604 5137 Fotografi Lars Mossberg. "Hötorgscity, 1966". Proveniens inköpt på auktionen 2021 efter fototävlingen Mitt Gamla Stockholm på Metropol. Ej numrerad eller signerad fotografisk bild, 22,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:06)
1604 5307 Glasservisdelar 22 delar, 10 vinglas 10,5 cm, 8 st vinglas 9,5 cm, 4 portvinsglas 9 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:47)
1604 5308 Glasservisdelar 38 delar. Höjd: 5-9 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:39)
1604 4466 Glasservisdelar 8 delar (5+ 1+ 1+ 1) Kosta, bland annat Odelberg Junior, slipad, etsad och delvis förgylld dekor, Höjd: 6-11 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:42)
1604 5038 Glasskålar 2 st, Gun Lindblad Kosta Boda, samt Orrefors, glas. Diameter: 22-25 cm, höjd: 13 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:52)
1604 4461 Golvlampa 1960-tal, Aneta T5. Höjd: 129 ca
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:34)
1604 4450 Golvlampa 1970-tal, MAE 38. Höjd: 118 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:25)
1604 5349 Golvlampa mässing. Höjd: 140 ca
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:15)
1604 5347 Golvlampa mässing. Höjd: 160 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:16)
1604 5287 Golvlampa Mässing/Läder. Höjd: 130 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:46)
1604 5193 Golvlampa Uplight, nutida, metall. Höjd: 176 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:54)
1604 5326 Golvlampor Ett par, Belid, ställbara. Höjd: 130 ca
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:01)
1604 5051 Golvlampor Ett par, Niclas Hoflin, Ruben, Arkipelag, pure White, vitlackerad metall, böjbar ljusarm, etikettmärkt, Höjd: 126 cm ca
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:31)
1604 4253 Golvurna Kina, 1800-tal. Höjd: 60 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:26)
1604 5251 Gouache Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinnoporträtt. Bildmått: 48x30, yttermått inklusive ram: 51x33 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:16)
1604 5091 Grafiska blad 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, färglitografi, numrerad 169/300, daterad -77. Grafiskt blad/offset, 43x54 cm, yttermått inklusive ram: 53x64 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:25)
1604 5361 Gryta på ben koppar. Diameter: 45 cm, höjd: 45 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:55)
1604 5292 Gusum 4 delar. Längd: 8-23 cm, djup: 6-9 cm, höjd: 2-10,5 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:55)
1604 5330 Halsband 4 st. Längd: ca 50 cm
1604 5262 Halvmodell Åke Arnold Carlsson, Lysekil, Trä, 20x100 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:44)
1604 5194 Hänge bemålat, med montering 18 k. Höjd: 3,5 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:24)
1604 5253 Hängskåp oktagonalt, med spegelglas och dörrar i glas. Diameter: 33 c cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:57)
1604 5135 Hängskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 82 cm. Djup: 29 cm, höjd: 132 cm, nyckel
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:37)
1604 5240 Jordglob 1800-tal. Höjd: 35 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:55)
1604 5216 Kaffegods 4 delar, Gustavsberg, Viggen, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige.
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:43)
1604 5358 Kaffeservis Herend, 10 delar
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:17)
1604 5081 Kandelaber Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Fyra ljusarmar, smide och grönt glas. Bredd: 28 cm. Höjd: 33 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:54)
1604 5143 Kanna silver, utländska stämplar, riklig dekor. Höjd: 16 cm, vikt: 300 g ca
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:13)
1604 5196 Karmstol Bruno Mathsson "Eva" böjträ med sadelgjord
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:57)
1604 5399 Karmstolar Ett par, nutida
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:43)
1604 4275 Keramik 13 delar, Le Creuset. Höjd: 6-13 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:03)
1604 5125 Keramik 7 delar, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Corso", Upsala-Ekeby. Längd: 8-38 cm, höjd: 2,5-20
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:32)
1604 5074 Kista 1800-tal, på senare benställning. Bredd: 45 cm, bredd: 38 cm, höjd: 74 cm, nyckel
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:33)
1604 5362 Kittel + kanna, koppar. Höjd: 31-35 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:51)
1604 5286 Kökspall Anderstorps Werkstads AB (AWAB), 1950-tal, kromad stomme. Höjd: 59 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:06)
1604 5112 Kruka Glaserad, nutida, diameter: 37. Höjd: 35 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:44)
1604 5241 Kuriosa 6 delar, Asien, mässing. Höjd: 11-18,5
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:16)
1604 5353 Lampbord ett par, mahogny. Bredd: 49 cm, djup: 42 cm, höjd: 53 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:03)
1604 5344 Lampbord ett par, mässing och glas. Bredd: 45 cm, djup: 60 cm, höjd: 53 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:33)
1604 4127 Litografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Gäss. Signerad, numrerad Pt. Bildmått: 24x43 cm, yttermått inklusive ram: 42x59 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:31)
1604 5092 Litografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Skidåkare 1974. Signerad, numrerad 40/400,35x28 cm, yttermått inklusive ram: 56x44 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:01)
1604 5403 Litografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Förlaga till utställningsaffisch. Signerad, numrerad 18/20, bladets mått: 75x58 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:34)
1604 4175 Litografier 5 st, Fåglar, efter von Wright, yttermått inklusive ram: 38x30 cm. Ej signerad
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:12)
1604 4045 Litografier 5 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerade, 200-upplaga, oramade lösa blad. Bladets mått: 44x63 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:40)
1604 4135 Litografiskt blad efter Joan Miró, ej signerad, boksida. Bildmått: 37x54 cm, yttermått inklusive ram: 48x66 cm
1604 4493 Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:31)
1604 4492 Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 90 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:30)
1604 4240 Ljuskrona Maria Theresiastil. Höjd: 50 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:00)
1604 5225 Ljuskrona med prismor. Höjd: 70 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:04)
1604 4479 Ljuslykta Nanny Still (1926-2009), Finland. Apollo, Riihimäen Lasi. Tvådelad, klart och rött glas. Höjd: 26 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:58)
1604 4429 Ljusstakar 2 par, mässing, omkring 1900. Höjd: 22 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:04)
1604 5072 Ljusstakar Ett par, barockstil, metall. Nutida, Höjd: 46 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:04)
1604 5073 Ljusstakar Ett par, barockstil, metall. Nutida, Höjd: 46 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:56)
1604 5415 Ljusstakar Ett par, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 9 cm
1604 5213 Ljusstakar ett par, Nickel. Höjd: 20 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:48)
1604 5024 Ljusstakar Ett par, omkring 1900, mässing. Höjd: 20,5 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:06)
1604 5025 Lyktor 3 st, koppar / plåt, elektrifierade. Höjd: 24-26 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:32)
1604 5272 Matbord 1960-tal, Teak, diameter: 110. Höjd: 73 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:19)
1604 5178 Matbord Engelsk stil, mahogny, 2xpelarfot på trissor. Bredd: 176 cm, + 1 iläggsskiva om 42 cm. Bredd: 88 cm, höjd: 74 cm
1604 4096 Matkärl MILITÄRT, koppar, sk Snuskburk, 1800-tal. Höjd: 14 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:24)
1604 5364 Matsalsgrupp Rokokostil, 7 delar, K A Roos, Helsingborg. Diameter: 120 cm, höjd: 75+ 3 iläggx50 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:44)
1604 5138 Matservisdelar 30 del ca, Limoges, bland annat 2 terriner
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:49)
1604 5010 Matservisdelar 34 delar, Lotus, Rörstrand, 15 mattallrikar, 13 äggkoppar, 2 uppläggningsfat, 2 skålar, 1 gräddkanna, 1 underlägg
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:28)
1604 5097 Matservisdelar ca 95 delar, delar, Blå band, Gustavsberg, 18 mattallrikar, 24 djupa tallrikar, 16+ 15 assietter, 11 uppläggningsfat, 8 kaffekoppar med fat, 6 äggkoppar, 1 såsskål flintgods
1604 5294 Mått 5 Liter, Trä, modell äldre. Längd: 20 cm, djup: 20 cm, höjd: 18 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:10)
1604 5246 Matta Indien, 177x230 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:36)
1604 5058 Matta Indo, Kerman, NK, 237x300 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:44)
1604 5271 Matta Kelim Afghan, 106x150 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:36)
1604 5278 Matta Kelim Afghan, 77x116 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:33)
1604 5274 Matta Kelim Afghan, 80x282 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:38)
1604 4410 Matta Kelim Afghan, 97x144 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:52)
1604 5152 Matta Kelim, 160x265 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:30)
1604 5129 Matta Kelim, 77x265 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:09)
1604 5327 Matta Orientalisk, "Marrakech", 295x395 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:23)
1604 5107 Matta Orientalisk, 200x293 cm
Hammered for 9.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:19)
1604 4423 Matta orientalisk, galleri, 105x375 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:59)
1604 5223 Matta orientalisk, Galleri, 72x282 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:07)
1604 5297 Matta Orientalisk, Galleri, 88x320 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:04)
1604 5284 Matta orientalisk, Galleri, Hamadan, 90x500 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:17)
1604 5282 Matta Patchwork, 200x300 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:25)
1604 4342 Matta Röllakan, gallerimodell, 83x290 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:11)
1604 5100 Matta Röllakan, Signerad GK, 103x252
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:05)
1604 5102 Matta Röllakan, Signerad GK, 172x240
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:08)
1604 5127 Matta Vaughan, Ull, 190x275 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:25)
1604 5371 Mattor orientaliska, 2 st, 64x90-73x82 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:54)
1604 5370 Mattor orientaliska, 3 st, 42x59-40x65 samt 57x88
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:35)
1604 5121 Militäruniform + mössa & skärp mm, Sverige, storlek: 48 ca
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:14)
1604 5322 Modellbåt motorbåt. Längd: 50 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:30)
1604 5323 Modellbåt Segelbåt, på ställning. Längd: 90 cm, höjd: 93 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:16)
1604 5231 Modellplan på ställning "SAAB - 21R", metall. Längd: 21 cm, djup: 24 cm, höjd: 15,5 cm
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:19)
1604 5067 Ölglas 12 st, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. "Kent", Kosta. Höjd: 12,5 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:28)
1604 5407 Olja / collage Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Triptyk. Signerad a tergo, oramad, 33x73duk
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:57)
1604 4224 Oljemålning 1700-/1800-tal, Mansporträtt, uppfodrad duk, 65x50 cm, yttermått inklusive ram: 90x74 cm. Ej signerad
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:29)
1604 5161 Oljemålning Alessandro Rhodin (1897-1971), Sverige. Fjällandskap. Signerad. Olja på pannå, 78x98 cm, yttermått inklusive ram: 96x115 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:28)
1604 1012 Oljemålning Anders Österlin (1926-2011), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1978. Olja på pannå, bildmått: 10x10 cm, yttermått inklusive ram: 17x17 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:17)
1604 5306 Oljemålning Anne South (1902), Landskap med vattendrag. Signerad. Olja på pannå, 16x23 cm, yttermått inklusive ram: 30x39 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:31)
1604 5300 Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Badande på skärgårdsö. Signerad. Olja på pannå, 46x112 cm, yttermått inklusive ram: 62x127 cm
Hammered for 10.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:57)
1604 5302 Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, i ottan. Olja på pannå, 75x121 cm, yttermått inklusive ram: 90x137 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:41)
1604 5299 Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, Noaks Ark. Olja på pannå, 36x115 cm, yttermått inklusive ram: 51x131 cm
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:27)
1604 5298 Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Sommaridyll. Signerad. Olja på pannå, 46x68 cm, yttermått inklusive ram: 61x83 cm
Hammered for 7.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:38)
1604 5247 Oljemålning Björn Widell, "GG at Dawn". Signerad, oramad. Olja på duk, 24x20 cm, oramad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:04)
1604 5382 Oljemålning Bodil Hedlund (f. 1946), Sverige. Signerad, Komposition. Olja på duk, 102x88, oramad
Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:39)
1604 4155 Oljemålning Carl-Eric Arkel (1908-1974), Bymotiv. Signerad. Olja på duk, 60x73 cm, yttermått inklusive ram: 62x76 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:43)
1604 5045 Oljemålning Elsa Wallgren, smörblommor. Signerad, daterad a Tergo 1918. Olja på pannå, 18x15 cm, yttermått inklusive ram: 29x26 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:12)
1604 5171 Oljemålning Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Signerad, fabrik. Olja på duk, 32x35 cm, yttermått inklusive ram:, 35x38 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:42)
1604 5169 Oljemålning Gunnar Hållander (1915-1980), Sverige. Monogramsignerad, stilleben med äpple. Olja på pannå, 22x15 cm, yttermått inklusive ram: 34x27 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:28)
1604 5217 Oljemålning Gunnel Heineman (f. 1927), Sverige. Pioner. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 69x94 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:06)
1604 5250 Oljemålning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. "Vid matbordet vinter". Signerad a tergo, daterad 1983. Olja på pannå, 29x41 cm, yttermått inklusive ram: 36x48 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:42)
1604 4147 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Skärgårdsmotiv, signerad. Olja på pannå, 59x79 cm, yttermått inklusive ram: 73x93 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:21)
1604 4158 Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. "Riddarholmskyrkan". Signerad. Olja på pannå, 27x36 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:52)
1604 5328 Oljemålning Jan W Morthenson. Signerad, daterad A Tergo, 88, "op 82". Olja på duk, 99x80 cm, yttermått inklusive ram: 101x82 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:08)
1604 4065 Oljemålning Jean Rosengren (1894-1965), Sverige. Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 54x72 cm, yttermått inklusive ram: 67x88 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:36)
1604 5325 Oljemålning Jonas Glock (f. 1947), Sverige. Roddbåt. Signerad, daterad -94. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 37x68 cm
Hammered for 9.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:25)
1604 5209 Oljemålning Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Signerad, Sommarlandskap. Olja på duk, 88x90 cm, yttermått inklusive ram: 96x99 cm
Hammered for 13.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:37)
1604 5158 Oljemålning Karl Gustaf Dahlgren (1932), Signerad, daterad 87, stilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 103x70 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:53)
1604 5334 Oljemålning Kjell Lönnblad, Tulpaner i fönster. Signerad, daterad 1946. Olja på pannå, 70x60 cm, yttermått inklusive ram: 81x71 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)
1604 4503 Oljemålning Lennart Wickström (1928-2014), Sverige. "Vintersol Mariaberget". Signerad. Olja på duk, 30x24 cm, yttermått inklusive ram: 34x28 cm
1604 5409 Oljemålning Lisbeth Cedwall, "Hemkär". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 41x32 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:37)
1604 4499 Oljemålning Max Hellberg (1907-1976), Sverige. Vinterstad. Signerad. Olja på pannå 46x50 cm, yttermått inklusive ram: 61x66 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:13)
1604 5260 Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Monogramsignera, Stilleben med persikor. Olja på pannå, 17x26 cm, yttermått inklusive ram: 21x30 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:18)
1604 5331 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, ej signerad, Slup vid Skokloster. Olja på duk, 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:10)
1604 5234 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Ej signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:41)
1604 5141 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Alplandskap. Olja på duk, 28x43 cm, yttermått inklusive ram: 41x56 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:40)
1604 4001 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Proveniens: Familjen Per & Karl Gerhard. Olja på pannå, ca 60x70 cm, yttermått inklusive ram: 68x79 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:44)
1604 5065 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinnoporträtt, monogramsignerad, daterad 1909. Olja på pannå, ej ramad, 40x30 cm, oramad
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:29)
1604 5426 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad CAR, Daterad 1872, Landskap med stuga. Olja på duk, 36x52 cm, yttermått inklusive ram: 48x65 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:29)
1604 4402 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, daterad 6/5 -88, kustmotiv med fyr. Olja på duk, 40x69 cm, yttermått inklusive ram: 50x79 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)
1604 4159 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Gooseman, daterad -04, oramad. Olja på duk, 38x46 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:55)
1604 4118 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad J Birch, Kustlandskap med båt och stad i horisonten. Signerad. Olja på duk, 67x97 cm, yttermått inklusive ram: 78x109 cm
1604 4252 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Rabous, blomsterstilleben. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 53x64 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:20)
1604 4256 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad SJ, fåraherde. Olja på duk, 29x44 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm
1604 5301 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Blomstertorg. Olja på duk, 50x68 cm, yttermått inklusive ram: 71x91 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:38)
1604 5252 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Italienskt gatumotiv. Olja på duk, 49x38 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:41)
1604 4101 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kustmotiv. Olja på duk, 60x69 cm, yttermått inklusive ram: 75x85 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:52)
1604 4478 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Fjällmotiv. Signerad, daterad -47. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 50x59 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:56)
1604 4041 Oljemålning Ryssland, Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1912, landskap. Olja på pannå, 24x34, yttermått inklusive ram. 29x39 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:37)
1604 5343 Oljemålning signerad H Langley, -63, flicka med fruktkorg. Olja på duk, 35x30 cm, yttermått inklusive ram: 46x41 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:46)
1604 4190 Oljemålning Stieg Jönsson, "Sommar på Skagen". Signerad, daterad -76, Utställd på Liljevalchs. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 47x57 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:47)
1604 4067 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Sydländskt landskap. Signerad, daterad 1954. Olja på pannå, 23x30 cm, yttermått inklusive ram: 41x48 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:43)
1604 5147 Örhängen ett par, 18 k vitguld, med briljant. Vikt: 1,8 gr brutto
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:39)
1604 4165 Örhängen ett par, 18k guld, med pärla. Vikt: 1,6 g
1604 5042 Parti höganäs 4 delar, krus (12 liter), brännvinskrus samt skål, glaserad stengodslera. Diameter: 25 cm ca, höjd: 8 - 30 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:48)
1604 5162 Parti linne 4 Dukar & 16 st, servetter
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:50)
1604 4247 Parti mässing 3 delar. Längd: 13 cm. Höjd: 10-20 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:52)
1604 5040 Parti silver 6 delar, Bruttovikt: 280 g ca (varav en kniv)
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:18)
1604 5069 Parti silver 7 delar, skedar+ servettring, silver. Längd: 11-21 cm, vikt: 175 g ca
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:12)
1604 5145 Parti silver diverse, 9 delar. Vikt: 430 gr ca
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:55)
1604 5255 Parti smycken + 3 hattnålar, ett par örhängen, brosch, samt halsband, delvis silver, bergkristall, agater, rosenquartz
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:40)
1604 5062 Parti vykort ca 1000 st, bland annat svensk topografi
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)
1604 5172 Pastell Eskil Nordell (f. 1921), Sverige. Signerad, daterad Paris -58,30x48 cm, yttermått inklusive ram: 46x65 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:09)
1604 4130 Pastell Oidentifierad konstnär. Liggande fasad. Signerad, daterad -83 cm, yttermått inklusive ram: 75x105 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:42)
1604 5128 Pickinickkorg/kula ca 20 delar, Guzzini, Italien, plast, 6 assietter, 6 djupa tallrikar, 6 mattallrikar, 6 glas, salt/pepparkar, olja/vinägerbehållare, bricka, 2 skålar. Längd: 5-24 cm, djup: 5-24 cm, höjd: 2-10 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:38)
1604 4449 Pinnstolar 3 st, "Top", IKEA, 1960-tal
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:28)
1604 5200 Räknemaskin Original -Odhner, Göteborg, 1930-/40-tal. Längd: 34 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:25)
1604 5106 Ram omkring 1900, med trasig oljemålning, kopia efter Rembrandt, bemålad, ramens innermått: 40x38 cm, yttermått inklusive ram: 67x59
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:18)
1604 5008 Resegrammofon modell äldre, "Saturn", med vev & extra stift. Längd: 42 cm, djup: 18 cm, höjd: 30 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)
1604 5119 Ring 18k guld, vitt guld, tre diamanter. Vikt: 4,39 g, ringmått 17
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:59)
1604 4315 Ringar + hänge + örhängen, 5 delar, 14k (56), Ryssland, med stenar. Vikt: 7g ca, ringmått 11 & 12
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:38)
1604 4302 Ringar 3 st, Silver / sterlingsilver, med stenar. Vikt: 45g, ringmått 13,11 & 14
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:54)
1604 5061 Rökelsekar + väggplatta, skuren dekor med asiatiskt motiv. Höjd: 11 cm. Längd: 33 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:05)
1604 5394 Salongsbord Nyrokoko. Diameter: 70 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:24)
1604 5387 Satsbord 3 delar, Björk. Bredd: 46 cm, djup: 31 cm, höjd: 57 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:15)
1604 5034 Sekretär Gustavianskt stil, 3 lådor, nedfällbar snedklaff med bakomliggande lådinredning, mahogny. Bredd: 80 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 100 cm, nyckel
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:45)
1604 5352 Serveringsvagn mahogny. Längd: 79 cm, djup: 42 cm, höjd: 65 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)
1604 5211 Servisdelar England, 17+ 5 delar, Churchill
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:01)
1604 5181 Sideboard Engelsk stil. Mahogny. Längd: 153 cm, djup: 46 cm, höjd: 77 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:38)
1604 5369 Sideboard med stenskiva. Längd: 140 cm, djup: 41 cm, höjd: 76 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:48)
1604 5037 Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Rainbow", Kosta Boda. Diameter: 21 cm, höjd: 16,5 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:11)
1604 5317 Skål David Marshall, Aluminium och mässing, Monogramstämplad dm. Längd: 26 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 10 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:47)
1604 5022 Skål Kina, 26,5x18 cm
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:07)
1604 5064 Skål Kina, snurrbar. Diameter: 17 cm, höjd: 10 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:47)
1604 5019 Skål på fot Alabaster. Diameter: 24 cm, höjd: 19 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:46)
1604 5068 Skålar 4 st, bland annat Simon Gate, "Tusen fönster", kristall, Höjd: 10-17 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:28)
1604 5423 Skålar Konstglas, Arabia & Iittala. Längd: 9-14 cm, diameter: 7-9 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:32)
1604 5425 Skålar Swedish grace, Rörstrand. Diameter: 12-21 cm, höjd: 5-10 cm
1604 5218 Skaldjurstallrikar 6 st, Pillivuyt. Diameter: 24 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:08)
1604 5060 Skålfat Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Brunglaserad keramik. Längd: 39 cm, bredd: 26 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:52)
1604 5208 Skålfat Stengods. Diameter: 39 cm, höjd: 9 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:47)
1604 5084 Skåp Kolonnmodell, 1800-tal, mahogny. Bredd: 47 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 120 cm, nyckel
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:35)
1604 5001 Skåp med spegel och lampetter, utfällbar skiva med gallerkant, mahogny. Bredd: 64 cm ca, djup. 36 cm + utfällbar skiva om 31 cm. Höjd: 194 cm ca
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 mars 2024 05:21)
1604 5049 Skåp med spegel, Karin Tyrefors, "Alfa" Fröseke form, fyra lådor, dörrpar med bakomliggande hyllplan, björk och masurbjörk, skåpet mått: Bredd: 40. Djup: 35 cm. Höjd: 115 cm, spegelmått. Bredd: 30 cm. Höjd: 70 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:32)
1604 5124 Skärbräda Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 36 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:05)
1604 5412 Skedar 12 st, silver, England. Längd: 17,5 cm, vikt: 480 gr ca
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:10)
1604 5210 Skrin nysilver. Längd: 17 cm, djup: 12 cm, höjd: 13 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:15)
1604 5237 Skrivbord sengustaviansk stil. Tre lådor, skiva delvis klädd med läder. Bredd: 130 cm. Djup: 70 cm, höjd: 77 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:55)
1604 5031 Skulptur 1900-tal, dansare, patinerad brons. Bredd: 30 cm, höjd: 36 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:13)
1604 5017 Skulptur Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle, kvinna. Höjd: 31 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:11)
1604 5202 Skulptur Axel Knipschild (1946-1983), Sverige. Signerad, numrerad 3/4, daterad 1974, ca 25x18 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:36)
1604 4059 Skulptur Carlos R Pebaque, Gullaskrufs glasbruk, 1991. Höjd: 25 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:48)
1604 4187 Skulptur David Wretling (1901-1986), Sverige. Brons, Flicka med korg. Signerad samt numrerad 4/10. Höjd: 37 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:38)
1604 4317 Skulptur Gebrüder Heubach, valp, porslin. Höjd: 14 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:51)
1604 5214 Skulptur Höganäs, Katt. Höjd: 19 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:18)
1604 5108 Skulptur Hund, Dahl-Jensen, Porslin. Copenhagen, Danmark Längd: 18 cm. Höjd: 19 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:34)
1604 5263 Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. "Nord" ur "All världens barn", Gustavsberg, Höjd: 12 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:25)
1604 5266 Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, "Kalle" ur serien Larsons ungar, delvis glaserat stengods, Höjd: 19 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:04)
1604 5318 Skulptur plåt, katt. Längd: 57 cm, höjd: 62 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:32)
1604 4439 Skulptur Rörstrand, Björnar. Höjd: 20 längd: 23 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:15)
1604 5044 Skulptur Royal Copehagen, Thomsen, Christian, Gåsapiga, märkt nr. 528. Höjd: 19 cm
1604 5229 Skulptur Tax på bok, Original book works, England. Skulptur eller brevtyngd i petinerad och bemålad konstmassa. Längd: 16 cm. Djup: 10 cm. Höjd: 13 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:23)
1604 5314 Skulptur Terrakotta. Signerad. Höjd: 35 ca
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:04)
1604 5340 Skulpturer 2 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notjö, Finland. Ugglor, polykromt glas. Höjd: ca 18 cm. Signerade
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:09)
1604 5109 Skulpturer 2 st, Hundar, Bing & Grøndahl, Längd: 13-29. Höjd: 7-15 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:07)
1604 5110 Skulpturer 2 st, Hundar, Royal Copenhagen. Längd: 11-17, höjd: 6-22,5
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:57)
1604 5013 Skulpturer 3 st, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Adam I, Eva I, Viking -96, Gustavsberg. Höjd: 10-14,5
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:32)
1604 5321 Skulpturer 3 st, Marbell, Belgien, Figurer. Höjd: 13,5-42 cm
1604 5363 Skulpturer 5 st, bland annat Asmo Uutela, Taikayön Lasipaja, Finland, änglar, glas, Signerad. Höjd: 20-25 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:52)
1604 5372 Skulpturer Asmo Uutela, Taikayön Lasipaja, Finland, ugglor i glas, 2 signerade, etikettmärkta. Höjd: 15-21 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:31)
1604 5388 Slagbord med lådor, Furu. Bredd: 36+ 2x50, djup: 70 cm, höjd: 72 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:57)
1604 4316 Smycken 5 delar, med stenar. Höjd: 3-4,5
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:44)
1604 4269 Sockertänger Ett par, silver, Ryssland. Längd: 12,5v. Vikt: 50 g
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:46)
1604 5376 Soffa längd: 220 ca
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:48)
1604 5377 Soffa längd: 220 ca
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:19)
1604 4464 Soffbord 1940-tal, Björkrot, diameter: 80, höjd: 54 cm
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:00)
1604 5235 Soffbord Butlers tray. Bredd: 89 cm, djup: 65 cm, höjd: 50 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:41)
1604 5265 Soffbord Fredrik Schriever-Abeln, Danmark. 1960/70-tal, benställning i mahogny. Bredd: 135 cm. Djup: 95 cm. Höjd: 53 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:53)
1604 5355 Soffbord Glas med plexiglasunderrede. Bredd: 130 cm, djup: 90 cm, höjd: 37 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:53)
1604 5007 Spegel barockstil, slipat, 63x38 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:42)
1604 5288 Spegel nutida, 87x67 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)
1604 5155 Spelautomat Broadway. Längd: 36 cm. Djup: 18 cm, höjd: 136 cm,
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:26)
1604 5156 Spelautomat Broadway. Längd: 36 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 136 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:09)
1604 5157 Spelautomat Broadway. Längd: 36 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 136 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:58)
1604 5159 Spelautomat Broadway. Längd: 36 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 136 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:48)
1604 5389 Spetsklänning Fredrika-Bremers-förbundets skola för kvinnlig yrkesutbildning. Längd: ca 35 cm, djup: ca 22 cm, höjd: ca 95 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:55)
1604 5233 Spiselhundar Ett par, Engelsk modell. Höjd: 24 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:11)
1604 5014 Stegpall 30x30. Höjd: 64 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:53)
1604 4356 Stol Sengustaviansk, så kallad nollstol. Rygg med dekor av nollgaller. Höjd: 82 cm, sitthöjd ca 41 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:04)
1604 5379 Stolar 12 st, Rokokostil
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:46)
1604 5188 Stolar 4 st, jugend, skuren dekor i ryggbricka, sits i läder
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:01)
1604 5070 Stolar 4 st, Sam Larsson, "Sam", Dux, kromad benställning, stoppad sits i svart läder. Höjd: 75 c cm, sitthöjd, 44 cm. Bredd: 47 cm ca
Hammered for 10.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:48)
1604 4340 Stolar 4 st, Vemdalia, med skuren dekor av hjärta i ryggbricka, furu. Bredd: 38 cm, sitthöjd 45 cm. Höjd: 85 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:45)
1604 5180 Stolar 6 st, Engelsk stil, mahogny
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:26)
1604 5052 Stolar Ett par, Karl Johan, ryggbricka med skuren dekor av lagerkrans, mahogny
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:49)
1604 5144 Ströare 2 st, silver, England Birmingham. Höjd: 10 cm. Vikt: 70 g
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:45)
1604 4064 Svärd "Excalibur King Arthur". Nutida, Längd: 114,5 cm. Vikt: 2,3 kg
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:00)
1604 5016 Takarmatur 1950-tal, mässing / glasskärmar. Höjd: 60 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:14)
1604 5203 Takarmatur jugend, mässing och tygfransar. Höjd: 53 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:53)
1604 5275 Takarmatur Louis XVI-stil, korgmodell, 1900-talets andra hälft. Höjd: 65 ca
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:12)
1604 5375 Takarmatur mässing, med lösa lövglasprismor. Höjd: 50 ca
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:48)
1604 5337 Takarmatur metall. Höjd: 67 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:22)
1604 5116 Takarmaturer 3 st, Ruben, Arkipelag, svart lackad metall, mässing. Höjd: 38 (exkl sladd)
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:44)
1604 5421 Tallrikar 2 st, Kina, blåvitt & Famille Rose. Diameter: 22,5 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:40)
1604 5311 Tavla Kina, yttermått inklusive ram: ca 67x181 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:29)
1604 3386 Teckningar Max Goldstein - Mago (1925-2008), Sverige. 5 st. Signerade och daterade, 1980-tal. Teckningar på papper, oramade lösa blad
1604 5004 Telefoner + räknemaskin Original-Odhner, 3 delar, modell äldre. Höjd: 14-35 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:03)
1604 5285 Textilier GP & J Baker, mönster Lotus (Nympheus), Längd: ca 50-130 cm. Djup: ca 40-192 cm. Höjd: ca 2-10 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:47)
1604 5345 Tillbringare 2 st, Asmo Uutela, Taikayön Lasipaja, Finland, glas, Höjd: 12-14 cm, Signerade
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:42)
1604 4103 Toilettbordsgarnityr 3 delar, Silver / Kristall, Karl Andersson, 1917. Höjd: 5-13 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:58)
1604 5386 Trädgårdsbord metall. Diameter: 65 cm, höjd: 72 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:41)
1604 5385 Trädgårdsstolar 2 st, barnmodell
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:18)
1604 5384 Trädgårdsstolar 4 st, vitmålad metall
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:18)
1604 5333 Trädgårdsurna höjd: 55 cm, järn
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:52)
1604 5316 Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad Pt. Bildmått: 46x57 cm, yttermått inklusive ram: 59x70 cm
1604 5082 Tusch 4 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerade med dedikation, daterade -78, (52), bladets mått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 31x22 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:40)
1604 5160 Tvättfat + kanna, 2 delar, Gustafsberg, diameter: 35, höjd: 13-28 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:45)
1604 5027 Uppläggningsfat Nysilver. Diameter: 18-28. Längd: 15-32 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:55)
1604 5373 Urna med lock dekor av påfågel, porslin. Höjd: 35 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:40)
1604 5268 Väggarmaturer Ett par, Louis XVI-stil, 1900-talets andra hälft, 52x24 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:51)
1604 5059 Väggbonad Asiatiskt, djur och mytologiskt motiv, 88x110 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:37)
1604 5365 Vägghylla med skuret motiv av riddare, mörkbetsad ek. Bredd: 37 cm. Djup: 25 cm. Höjd: 72 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:53)
1604 5404 Väggklocka + barometer, på träplatta, Schatz, 22x42 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:40)
1604 5402 Väggklocka + barometer, Schatz. Diameter: 18 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:10)
1604 4225 Väggtelefon modell äldre, "Allm. Telefon AB LM Ericsson Stockholm", trä / plåt. Höjd: 73 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:32)
1604 5405 Väggur + kompass, 2 delar. Längd: 10 cm, diameter: 29 cm
1604 5099 Väggur Gustaviansk stil, bemålat. Bredd: 30 cm, höjd: 54 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:35)
1604 5009 Väggur Rokokostil, bemålad, Werner Nystrand Ljungby. Bredd: 35 cm, höjd: 60 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:30)
1604 5279 Väggvaser / luftfuktare 2 st, Asien, 1900-talets andra hälft, glaserad keramik, 24x14 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:08)
1604 4075 Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. "Ateljé", Rörstrand. Höjd: 19 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:27)
1604 5228 Vas Elsa Engeström (1885-1976), Sverige. Gustafsberg, Daterad 1916. Höjd: 14 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:38)
1604 4491 Vas Frantisek Pazourek, efter. "Ingrid". Böhmen. Blåtonat glas med dekor av gracer, Diameter: 8 cm. Höjd: 13 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:33)
1604 5191 Vas Kina, nutida. Höjd: 38 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:03)
1604 5414 Vas Lergods, glaserad, mononogramsignatur. Höjd: 37 längd: 36 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:42)
1604 4435 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Veckla, Gustavsberg, Polykrom dekor av blommor. Höjd: 30 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:14)
1604 5012 Vas Tobo. Erich och Ingrid Triller, Sverige. Sverige. Höjd: 14 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:14)
1604 5305 Vaser 2 st, Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 11-16 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:31)
1604 5312 Vedkorg metall. Längd: 48 cm, höjd: 35 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:47)
1604 4385 Vitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 68 cm, djup: 33 cm, höjd: 162 cm, nyckel
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:46)
1604 5226 Vitrinskåp Rokokostil. Bredd: 107 cm. Djup: 40 cm, höjd: 193 cm, nyckel
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:24)
1604 5320 Ymnighetshorn Saga, Norge. Längd: 30 cm, höjd: 30 ca
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:59)
1604 5113 Ytterbelysning Ett par, metall, 10x10x10 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 19:49)
1604 5416 Ytterfoder 5 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-15, Dia 13-15 cm
1604 5413 Ytterfoder Ett par, Sarreguemines, Brabant, diameter: 33, höjd: 31 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 18:20)
1604 5310 Ytterfoder / krukor 30 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Gustavsberg. Reliefdekor i benporslin, Höjd: 6 cm. Diameter: 8 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 11 mars 2024 20:25)